Když se díváte na jiné plavce, kteří hladce kloužou po hladině, může se zdát, že plavání je snadné. Ale je to těžší než to vypadá, protože plavání má relativně dlouhou křivku učení. Musíte mít správná očekávání dříve, než se začnete učit plavat. V opačném případě byste to mohli vzdát, když to začne být obtížné, což nechceme my ani vy. A jaké jsou tedy nejlepší tipy pro začátek?
1. Hlava je nejdůležitější
Myšlenky ovlivňují vaše rozhodování a sportovní nebo jiný pohybový výkon stejně jako celý váš život. A protože víme, že pokud s plaváním začínáte a nemáte předchozí zkušenosti, je dobré se na to připravit ještě před tím, než poprvé půjdete do vody. Pracujte s myšlenkami, odfiltrujte ty negativní a směřujte k rozhodnutí. Věrte si.
2. Rozhodněte se
Tento úkon vás většinou dotlačí k akci, tak aby nastala změna. Konkrétně, naučit se některý z plaveckých způsobů. Ujistite se, že vaše rozhodnutí je pevné a nezměníte jej v průběhu. Buďte od začátku přesvědčení, že to dokážete. Vyhraďte pro plavání čas a učiňte jej na nějakou dobu prioritou č. 1.
3. Za komfortní zónou
Tak přesně tam se odehrává celý proces výuky. Připravte se na to, že budete muset vyvinout úsilí (ať už psychické nebo fyzické) a že některá cvičení nemusí být zpočátku komfortní. Obzvláště to platí, pokud „nesnášíte“ vodu v obličeji, uších nebo očích (ty také pod vodou otevřeme).
Jedinci se strachem z vody musí být s tímto dobře seznámeni. Vaše rozhodnutí je tedy podpořeno tím, že nebudete čekat, že u všeho budete zažívat pohodičku (jinak byste už se nejpíš naučili plavat sami). My vás samozřejmě budeme motivovat a podporovat, od toho jsme tu.
Proveďte si doma cvičení na plavecké dýchání. Získáte pojem o tom, jaké to je a naučíte se to s předstihem.
4. Trpělivost je klíč
Plavání je intenzivní cvičení díky odporu, který na vás voda klade, takže musíte vynaložit mnoho energie na pohyb vpřed. Když začnete plavat, budete s největší pravděpodobností bez dechu a vyčerpaní během pár temp. Musíte dát tělu čas, aby si na tuto zátěž zvyklo a naučit se pohybovat úsporně.
Při plavání totiž používme svaly celého těla a pokud jste netrpěliví, plavání vás to naučí velmi rychle. Začneme pomalu a postupně budeme zrychlovat a přidávat více prvků techniky. Nezapomeňte, že adaptace probíhá mimo komfortní zónou.
5. Soustřeďte se
Chcete-li pracovat na nejlepší plavecké technice, budete muset procvičit konkrétní pohybové prvky. Opakující se cvičení děláme tak často, abyste je dokázali dokonalým způsobem provést automaticky bez přemýšlení.
Cviky mohou být občas podobné, ale je nutné zapsat nové pohybové prvky dokonale, tak aby se staré vzorce nemohly nadále projevit. Buďte připraveni dát plavání nějaký čas a plně se soustředit na každé instrukce od trenéra a jejich provedení.
6. Komunikujte
Dobrý trenér je rozhodující pro váš úspěch. Ujistěte se, že spolu často komunikujete o svém pokroku a jak se dále zlepšovat. Pokud vám něco není jasné, zeptejte se tolikrát, kolikrát bude třeba, dokud to nepochopíte.
Říkejte co cítíte, někdy je dobré slyšet sami sebe, abyste odhalili příčiny nepříjemných pocitů. Musíte to pochopit z vašeho pohledu, ne jen dělat to, co dělají všichni ostatní. Každý máme jiné tělo a vnímáme ho jinak. Pokud si popovídáte s trenérem, určitě vás podpoří ve vašem snažení a můžete si leccos ujasnit.
7. Vytrvejte
Trénujte co nejčastěji. Jedna nebo dvě hodiny týdně je dobrý začátek. Počítejte však, že abyste se vše naučili opravdu dobře, budete muset plavat častěji a pravidelně po určitou dobu. Pokud vám trenér dovolí trénovat samostatně, najděte si nejbližší bazén a jděte si zaplavat sami.
Občas však klientům zakazujeme trénovat samostatně, dokud si nejsme jisti, že mají zažité nové správné pohybové vzorce. Čím více času strávíte ve vodě, tím rychleji se naučíte plavat.
Lidé, kteří nejsou ochotni investovat čas a energii do výuky plavání často odradí nutné úsilí a vytrvalost, kterou je třeba do toho dát. Mít správné očekávání vám však pomůže překonat obtížné prvky a snáze tak dosáhnete svého cíle.